קרן גידור

אחת החברות הישראליות, המתמחות בהקמת קרן גידור היא חברת וולת'סטון. מאמר זה יסביר מהי בעצם קרן גידור?

קרן גידור היא השקעה שיש לה אסטרטגיה לייצר רווחים בכל מצב שוק, וזאת תוך שימוש באמצעי גידור כמו צמצום, נטרול ובקרה חמורה על השקעות. מקור המילה גידור הוא מהמילה האנגלית HEDGE, כלומר- יש איזו שהיא גדר בהשקעות הללו שמסמנת את הגבול בין מה שברור לבין הסכנות הצפויות, וזה פחות או יותר גם מתאים למשפט HEDGE YOUR BETS שאומרים על שולחן הרולטה ומתכוונים שכדאי להניח את הז'יטונים על הגבול של שני מספרים כדי לא לקחת הימור גדול מדי.

תחום הגידור הוא לא חדש בכלל וכבר התפתח במאה ה-19. למעשה הוא נוצר כדי להגן על מחירי הסחורות, אולם עם השנים התפתחה השיטה והגישה גם לשווקי המתכות, מטבע חוץ וריביות.

אחת מקרנות הגידור הגדולות בעולם היא של ג'ורג' סורוס, קרן יגואר וקרן טייגר, המנוהלות ע"י חברות פינננסים גדולות בקנה מידה עולמי.

מהם הכלים הפיננסים של קרן גידור?

הכלים השומרים על "גבולות ההשקעה" של קרן גידור הם אופציות, חוזים, סוואפ, מניות, חוזים עתידיים ועוד. הסיכונים השכיחים לגבי קרנות גידור הם סיכוני מטבע או סיכוני שוק.

מי שלמעשה זקוק לקרן גידור הן חברות שמעוניינות להתנהל נכון בהיבט העסקי ולהקטין את רמת האי הוודאות שלהן. גידור הוא חלק מכלי ניהול של גופים פיננסיים, המנהלים את השקעותיהן של חברות אחרות, קרנות השקעה, קרן גידור וגם אנשים פרטיים.

באמצעות שימשו בכלים הפיננסיים הנכונים, ניתן להגן על כל השקעה בעולם המניות, הריביות, הסחורות ועוד.

בשנת 2008 למשל ניצלה מדינת ישראל, שהנפיקה בעבר אגרות חוב בדולרים, את השער הנמוך של הדולר, וביצעה עסקאות עתידיות (פוווארד) וסוואפ (החלף) בנוגע לאיגרות החוב הללו.

למי כדאי להשתמש בקרן גידור?

להלן דוגמה לצורך של שימוש בקרן גידור. בואו נניח כי חברת מנחם מלפפון חמוץ, מייצרת מלפפונים חמוצים ומייצאת אותם לפלורידה במחיר של 5$ כל צנצנת. אין למנחם אפשרות להעלות את המחיר, כי הוא בשוק תחרותי והוא יאבד לקוחות העלויות של מנחם מלפפון חמוץ הן בשקלים וההכנסות בדולרים.

בעקבות העלאת הריבית וחיזוק השקל יכול להיווצר מצב שמחיר הדולר ירד, ואז ההכנסות של מנחם יהיו פחותות ממה שהיה, זאת כאשר מחיר הייצור והעלויות נשארו כפי שהיו.

הנתון הזה משפיע על הרווחים של מנחם מלפפון חמוץ וגורם לה להפסדים. מה בעצם קרה? נוצרה תלות בשער הדולר-שקל וכל שינוי שמתרחש משנה את רווחי החברה.

בדיוק במקום הזה מתערבת קרן גידור. על ידי שימוש בחוזים עתידיים או אופציות שכבר נעשו מראש. כך יצומצמו ההפסדים או לא יתרחשו כלל, והשינויים בשוק המטבע חוץ לא יעשו כלום למלפפון החמוץ של מנחם.

קרן גידור תבקש למקסם את הרווחים שלה גם כאשר תשקיע בשוק תנודתי, תוך ניצול מגוון של כלים פיננסיים  שיגבו ויגנו על ההשקעה שלה.

הכלים הללו בעצם "מגדרים" את הסיכון גם בשוק יורד ולא רק בשוק עולה, כפי שקורה עם השקעה בקרנות נאמנות מסורתיות. וולת'סטון מתמחה בתחום של השקעות אלטרנטיביות ומציעה מגוון רחב של אפיקי השקעה לקהל הרחב.

קרן גידור